Shkodra Post
AktualitetKronikaLajmi i Fundit

Policia e Shkodrës asgjeson 3491 rrënjë kanabis sativa, në operacion moren pjesë 100 efektiv…

DVP Shkodër

Finalizohet faza e shtatë e megaoperacionit policor antikanabis të koduar “Alpe të pastra”.

Në operacion: 100 forca policore të Komisariateve të Policisë Shkodër, Vau i Dejës dhe Malësi e Madhe, si dhe 6 dronë.

Gjatë kontrollit masiv të territorit, në të gjithë qarkun, janë evidentuar me anë të dronëve dhe goditur 6 raste të kultivimit të bimëve narkotike.

Gjenden dhe asgjësohen në total 3491 bimë narkotike cannabis sativa.

Vijon puna për identifikimin dhe kapjen e shtetasve të përfshirë në këto veprimtari.

Shërbimet e DVP Shkodër dhe të Komisariateve në varësi të saj, në zbatim të detyrave dhe planit operacional për parandalimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e kultivimit dhe prodhimit të narkotikëve, kanë intensifikuar kontrollin e territorit, me qëllim parandalimin, evidentimin dhe goditjen e tentativave për kultivim të bimëve narkotike.

Në kontroll janë angazhuar 100 punonjës policie të cilët kanë përdorur 6 dronë të Policisë, për kontrollin e zonave malore.

Në kuadër të kësaj faze, u asgjësuan në total 3491 bimë narkotike cannabis sativa, prej të cilëve: 304 bimë në Pult dhe Theth, Shkodër; 1021 bimë në fshatin Rrapsh, Malësi e Madhe; 2166 bimë në fshatrat Shllak dhe Temal, Vau i Dejës.

Megaoperacioni policor antikanabis “Alpe të pastra”, vijon.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Shkodër, për veprime të mëtejshme hetimore.

Related posts

Titulli kampion do të vendoset në finalen e pestë! Tirana bën përmbysjen ndaj Besëlidhjes

Banorët e rrugës “Suka e Kunorës” tek Ish-Fusha e Druve në Bashkinë Shkodër kanë dalë në një protestë.

Ndërron jetë Profesor Dr. Vehbi Hoti…