Shkodra Post
AktualitetKulturëLajmi i Fundit

Margariti: Nis “Muaji i Fotografisë” me foton e Kolë Idromenos…

Ministria e Kulturës e ka “pagëzuar” gushtin si “Muajin e fotografisë”, pasi sipas tyre përkon edhe me Ditën Botërore të Fotografisë.

Në një postim në rrjetet sociale, ministrja e Kulturës Elva Margariti ka uruar fillimin e muajit gusht me një foto të një rruge në Shkodër, të fotografuar nga Kolë Idromeno.

Gushtin e kemi “pagëzuar” “Muaji i fotografisë”, pasi përkon edhe me Ditën Botërore të Fotografisë!

Ju urojmë sot një muaj të mbarë me një imazh nga një rrugë në Shkodër, fiksuar nga mjeshtri Kolë Idromeno!

I lindur në 1860, në Shkodër, Idromeno ishte nxënës i fotografit Pietro Marubi.

Në moshën 16 vjeçare shkoi në Venecia, ku nisi studimet në Akademinë e Artit. Përveç se për fotografinë, Kolë Idromeno, ka hyrë në histori si piktor, arkitekt, kompozitor, skenograf e urbanist.

Related posts

Vendosen çmimet e reja të karburanteve, ja sa do të shitet nafta dhe benzina…

Vriten babë e bir në Shkodër/ Një natë më parë iu dogjën shtëpinë, sot i ekzekutuan, kush janë viktimat (Emrat)

Bie zjarr në repartin e Kirurgjisë në spitalin e Shkodrës…