Shkodra Post
AktualitetKulturëLajmi i Fundit

Myslimani që kujdeset për kishën/ Prej më shumë se një shekulli familja Ibraj kujdeset për kishën e Shën Gjonit…

Prej më shumë se një shekulli  anëtarët e familjes Ibraj kujdesen për kishën e Shën Gjonit në fshatin Hysaj në Malësi të Madhe.

Ismet Ibraj me profesion mësues historie tregon për kujdesin që tregon për këtë vend të shenjtë.

Kujdestari i kishës faktin që ai është musliman dhe ruan manastirin që i përket një feje tjetër e quan si diçka  normale.

Ismeti kërkon që institucionet shtetërore të kenë një vëmendje më të madhe ndaj këtij objekti 900 vjeçar  i cili po frekuentohet shumë gjatë kësaj periudhe edhe nga turistët e huaj

Çdo të martë besimtarët e krishterë të zonës së Rrashkullajve ku ndodhet manastiri por edhe fshatra të tjerë shkojnë dhe luten çdo vit përpara ardhjes së festës së shenjtë të Pashkës. 

Related posts

Operacioni policor “Porosia e Fundit”, bien në pranga 4 të rinj bë Shkodër…

Policia e shkodres arreston dy përsona, dy të tjerë procedohen në gjendje të lirë…

Rritja e çmimit të patentës, Autoriteti i Konkurrencës del me njoftimin e rëndësishëm, ja vendimi që ka marrë…