Shkodra Post
AktualitetKronikaLajmi i Fundit

Ndërron jetë Profesor Dr. Vehbi Hoti…

Është ndarë nga jeta në moshën 81-vjeçare pedagogu shkodran profesor doktor Vehbi Hoti pas një sëmundje të rëndë. Lajmin për ndarjen nga jeta e kanë dhënë të afërm të tij të cilët njoftojnë se varrimi bëhet ditën e nesërme ora 11.00 në varrezat e Sharrës në Tiranë.

Vehbi Hoti lindi në Shkodër më 6 Prill 1942 ka qenë arsimtar dhe pedagog me një kontribut disadekadësh në arsimin shqiptar. U diplomua në Fakultetin e Shkencave të Natyrës së Universitetit të Tiranës, në Degën Biologji-Kimi.

Prej më shumë se 35 vitesh është pedagog në Universitetin e Shkodrës, “Luigj Gurakuqi” ku ka dhënë lëndët Psikologji-Pedagogji. Për punën e kontributin e tij është vlerësuar me tituj si “Mësues i Merituar” dhe “Urdhrin Naim Frashëri të Artë”. Për kontributin e dhënë në strehimin e hebrenjve në Shqipëri gjatë Luftës së Dytë Botërore, më 1994 familjes së tij iu njoh merita në listën Yad Vashem të “Të Drejtëve mes Kombeve.”

Universiteti i Shkodrës “Luigj Gurakuqi” e ka vlerësuar me titullin “Doctor Honoris Causa” ndërsa profesori Dhimitër Dhora me titullin “Professor Emeritus”.

Related posts

Gjyqtari u lëndua. Në mungesë të një tjetri, zgjidhja erdhi nga… tribunat

M.Madhe/ Goditi me lopatë në kokë dhe i shkaktoi dëmtime të rënda një 56-vjeçari, arrestohet autori…

Transportonin emigrantë të paligjshëm me “Range Rover”-a, arrestohet 27-vjeçari shkodran, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij…