Shkodra Post
AktualitetLajmi i FunditShendeti

Shtohen të rinjtë me probleme kardiake/ Smajlaj : Këto probleme janë të trajtueshme nëse kapen në kohë…

Vitet e fundit është vënë re një shtim i rasteve tek te rinjte që paraqiten te kardiologu

Obeziteti , jeta sedentare sidhe konsumimi i pijeve energjike, kafesë, por edhe qëndrimi zgjuar në orët e vona, ndikojnë në shëndetin e zemrës. Mjeku kardiologe Edi Smajlaj , thotë se ky stil jetese i të rinjve po i bën ata të kenë çrregullim të ritmit të zemrës apo takikardi.Fatmirësisht këto probleme sipas mjekut janë të trajtueshme nëse ndryshon stili i jetesës dhe kapen në kohë.

Në të kundërt mund të bartin pasoja të mëdha. Mjekët rekomandojnë që të bëhet kujdes me ushqyerjen, për të ndihmuar zemrën që të punojë normalisht.
Për ta konsumimi i një vakti veç një herë në ditë, shkakton fryrje stomaku tek disa njerëz duke u pasur me një ritëm të shpeshtë të zemrës.

Related posts

Bardh Spahia takim në Shtoj të Vjetër: kemi parashikuar një sërë investimesh infrastrukturore…

Punonte si montazhier në televizion, u zu në pritë afër banesës/ Del foto e Stiven, prindërit e tij në spital nga tronditja

Digjen tre makina luksoze në Shkodër/ Policia po heton për të zbuluar nëse ngjarja është e qëllimshme…