Shkodra Post
AktualitetLajmi i FunditSociale

Ura e Mesit, tërheqëse për turistët e huaj/ Turistët: Arkitektura e kësaj ure mjaft e veçantë…

Megjithëse jemi jashtë sezonit turistik qyteti i Shkodrës vijon të vizitohet nga turistët.

Turistët e huaj që zgjedhin qytetin e Shkodrës për të vizituar, është e pamundur të mos ndalen tek Ura e Mesit.

Kjo urë është kthyer  në një pikë tërheqëse për turistët

Ura e Mesit, ndodhet 8 km larg qytetit të Shkodrës mbi lumin Kir, është një monument kulture me vlera të mëdha dhe simbol i qytetërimit të lashtë.

E ndërtuar në vitin 1768 nga Mehmet Pashë Bushati, ura me kurriz që ndodhet mbi lumin Kir shërbente për të lidhur Drishtin me Shkodrën.

Gjatë një viti Urën e Mesit e vizitojnë më shumë se 5 mijë turistë të huaj, shifër kjo që pritet të rritet nga viti në vit.

Related posts

Shkodër/Finalizohet operacioni policor antidrogë i koduar “Adekuat”, arrestohen babë e bir…

Zjarr tek komuniteti Egjiptian në Shkodër, humb jetën 50 vjeçari…

Spahia takim në Postribë: Një zonë e mbushur me histori, tradita dhe simbol i qëndresës dhe rezistencës…