Shkodra Post
AktualitetKronikaLajmi i Fundit

Arrestohen 4 shkodranë po transportonin me furgon 29 emigrantë për të kaluar ilegalisht drejt BE-së…

Katër persona nga Shkodra janë arrestuar pasi po transportonin me një furgon 29 emigrantë kundrejt fitimit, për të kaluar ilegalisht në vendet e BE-së.

Operacioni u ndërmor nga policia e Vlorës në bashkëpunim me Repartin Special “Delta”, Komisariatin e Policisë Himarë dhe Seksionin e Trafiqeve në Vlorë.

“Të 4 këta shtetas bashkëpunonin me njëri-tjetrin, për të kryer transportimin kundrejt pagesave, të 29 emigrantëve, me qëllim kalimin e kufirit në mënyrë të kundërligjshme” informoi sot policia e Vlorës duke sqaruar se “Shtetasi B. F. drejtonte furgonin me të cilin transportoheshin emigrantët, ndërsa 3 shtetasit e tjerë të arrestuar, lëviznin me një automjet tjetër, me qëllim monitorimin e rrugës së kalimit nga Saranda drejt Shkodrës, për të shmangur shërbimet e Policisë.

Arrestimet u kryen në vijim të operacionit policor të koduar “Border”, me fokus parandalimin, evidentimin dhe goditjen e dhënies ndihmë emigrantëve nga vendet e treta, kundrejt pagesave, për të kaluar ilegalisht kufirin drejt vendeve të BE-së.

Në pranga ranë: -F. H., 48 vjeç, M. F., 32 vjeç, B. F., 18 vjeç dhe K. Q., 36 vjeç, të katërt banues në Shkodër.

Sekuestrohen 2 automjetet me të cilat transportoheshin emigrantët dhe celularët e të arrestuarve.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Vlorë, për veprime të mëtejshme, për veprën penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve”, kryer në bashkëpunim.

Related posts

Pas protestës për rrugën e Dukagjinit reagon deputeti Benet Beci…

Benet Beci takim me studentë: Secili prej jush e zgjedh vetë të ardhmen e Shkodrës…

I vihet tritol banesës së babait të Leonard Dukës, kundërshtar i betuar i Ervis Martinajt