Shkodra Post
AktualitetKulturëLajmi i Fundit

Ju kujtohet Pipi Çorapegjata? Si duket sot aktorja e famshme (Foto)

Inger Nilsson, një aktore nga Suedia, ishte e para që ringjalli vajzën e famshme Pippi Longstocking.

Në vitin 1970 u filmua një serial dhe një film i bazuar në librin me të njëjtin emër të shkrimtares suedeze për fëmijë Astrid Lindgren.

Edhe pse ka kohë që e kemi parë në ekranin e vogël në një histori që ndërthur realitetin me imagjinatën, besojmë se buzëqeshja e dallueshme e aktores do t’ju kujtonte menjëherë me vajzën e pazakontë me quka, personazhin më të famshëm të trilluar.

Katrin Inger Monika Nilsson është 63 vjeç dhe sot jeton në Stokholm dhe punon si sekretare dhe herë pas here shfaqet në shfaqje teatrale.

Për rolin e Pippi Longstocking me të cilin u rritën shumë femije, ajo fitoi çmimin TP de Oro për “Personazhin më të njohur” në 1975.

November 27, 2019, Wien, Wien, Vienna, –sterreich: Inger NILSSON at the Look – Woman of the Year Gala press conference at Hotel Bristol in Vienna, Austria – 27 Nov 2019. (Credit Image: © Action Press via ZUMA Press) (Newscom TagID: zumaamericastwentyfive899287.jpg) [Photo via Newscom]

Related posts

Rikualifikimi i molos së Shkodrës/ Investimi pritet të ndikojë në zhvillimin e turizmit…

VIDEO/ Tom Doshi hap fushatën e PSD në Pukë: fitore në 14 maj…

Ndryshim i momenteve të fundit, AEK-PAOK drejt… Elbasanit