Shkodra Post
AktualitetKronikaLajmi i FunditSociale

Banorët e Thethit ngrihen në protestë/ Shkak i protestës është bërë mungesa e energjisë në këtë zonë…

Banorët e Thethit kanë zhvilluar një protestë per shkak te mungeses se energjisë në këtë zonë, situatë e cila vijon prej vitesh dhe nuk njeh asnjë përmirësim.Për pronarët e bujtinave është absurde të zhvillosh turizëm me gjenerator. Edhe pse kjo zonë ka numrin me të lartë të të apasionuarve pas turizmit malor, ato lënë vlerësim negativ në sistem e pronotimeve duke shfaqur si problematike mungesën e energjisë.Nderkohe pjese e kesaj proteste jane bere edhe një grup të rinjsh nga Spanja .

Ata janë mrekulluar me parajsën natyrore, por kërkojnë që të zgjidhet problemi i energjisë elektrike

Thethi është një ndër zonat turistike që prej vitesh kanë tërhequr mijëra turistë të huaj për bukuritë natyrore dhe vlerat e trashëgimisë që mbart. Por edhe pse një pasuri natyrore, për banorët e zonës, asnjëherë nuk është vënë dorë për të rregulluar diçka, pasi sot e kësaj dite Thethi vuan mungesën e energjisë eklektike.

Related posts

Shkodër/ Procedohen në gjendje të lirë 5 shtetas, për vepra të ndryshme penale…

Benet Beci interviste në kanalin Albuk, në Londër/ Për t’i treguar komunitetit shqiptar ofertën për Shkodrën!…

Bardh Spahia prezanton planin e investimeve për Velipojën. “E kthejmë në qendër rajonale të turizmit”…