Shkodra Post
AktualitetKronikaLajmi i Fundit

Normalizohet situata në Shkodër, asnjë banesë nën ujë, hapen për qarkullim akset rrugore…

Situata në qarkun e Shkodërs duket se është normalizuar, pas reshjeve të dendura të shiut që shkaktuan përmbytje. Këtë të martë sipërfaqja totale e përbytur është 1020 Ha, duke pësuar rënie me 33o Ha. Nuk ka asnjë banesë të pëmbytur apo dhe ujë në oborr, ndërsa janë hapur akset rrugore për qakullim të mjeteve. Ujësjellësi Oblika 1 vijon të jetë ende jashtë funksionet.

Njoftimi:

Niveli i lumit Drin (hidrometri ura e Bahçallekut) shenon kuoten 5.60 ka renie me 40 cm me diten e djeshme ( kuota max 7.50 m )

Niveli i Liqenit ( hidrometri ura e Bunes) shenon 8.10 m ka renie me 25 cm me dieten e djeshme( kuota max 8.70 m ).

Siperfaqja totale e permbytur ne Bashkine Shkoder eshte 1020 Ha, ka renie me 330 Ha

Njesia Administrative Ana e Malit 1000 Ha e permbytur.

Rruga e Obotit ka prezence uji 15 cm, ka renie me 55 cm , me veshtiresi kalohet edhe me mjete te ulta.

Ujesjellesi Oblika 1 eshte jashte funksionit.

Nuk ka prezence uji ne oborre.

Ne rrugen e Obotit po operojne 1 mjet i kalueshmerise se larte se bashku me 4 forca te ushtrise.

Njesia Administrative Dajç 20 Ha toke bujqesore .

Rruga Shirq-Darragjat nuk ka prezence ujiGrupet e EC te Bashkise Shkoder jane ne monitorim te vazhdueshem te situates.

Shkodra ka qenë qarku më i prekur nga moti i keq dhe reshjet e shiut.

Related posts

Vidhet transformatori që furnizon ujësjellësin e Berdicës, mbeten pa ujë disa fshatra…

Liqeni i Shkodrës, mes dhjetë parqeve më të bukura natyrore të Evropës…

VIDEO/ Ramazan historik, dëshmitarë të mrekullisë! Imam Muhamed Sytari jep mesazhin në prag të Fiter Bajramit…