Shkodra Post
AktualitetLajmi i FunditSociale

Mbeturinat mbushin brigjet e lumit Kir/ Banorët: Ky fenomen vijon prej vitesh…

Lumi Kir rrezikon të humbasë gjithçka nga natyrshmëria e tij. Mbeturinat urbane dhe inerte kanë pushtuar brigjet e ketij lumi veçanërisht në zonat periferike të qytetit të Shkodrës. Banorët e fshatit Kuç në njësinë administrative Guri i Zi thonë se depozitimi i mbetjeve pranë brigjeve të lumit Kir është një fenomen që vijon prej vitesh, dhe deri tani nuk është marrë asnjë masë.Hedhja pa kriter e mbeturinave në brigjet dhe shtretërit e lumenjve shihet edhe si një nga faktorët që ndikojnë në dëmtimin e argjinaturave dhe erozionin e tokave në zonat e Nënshkodrës.

Related posts

Radhë automjetesh në Han të Hotit/ Qytetarët: Kemi mbi dy orë që presim në këtë pikë kalimi…

Apeli rrëzoi Tërbunin, pukjanët nuk ndalen: Shkojmë në KAS

Reshje bore dhe rrëshqitje dherash në Veri, ARRSH apel shoferëve: Udhëtoni me kujdes…